15. 12. 2014

Co je to Venušin pás?

Není to nic zvláštního, vlastně si Venušin pás můžete prohlédnout poměrně často. Přesto ten pohled stojí za to, zvlášť, když si uvědomíte, co zrovna vidíte. 

Venušin pás bývá viditelný těsně před východem nebo krátce po západu Slunce jako úzký narůžovělý pruh nízko nad obzorem. O co jde? Když Slunce stoupá nad obzor nebo naopak pod něj klesá, objevuje se na protější straně nebe tmavý pás, který není ničím jiným, než zemským stínem promítnutým do zemské atmosféry. A právě na rozhraní tmavšího pásu zemského stínu a světlé části nebe je patrný narůžovělý Venušin pás. Ve Venušině pásu se totiž odráží světlo zapadajícího (nebo vycházejícího) Slunce, které se zbarvuje do červených tónů. 

Na sérii snímků pořízených s odstupem pěti minut je patrný klesající Venušin pás a zemský stín při východu Slunce nad observatořemi Roque de los Muchachos na ostrově La Palma v první květnový den roku 2014. Vlevo se leskne kopule italského dalekohledu Galileo a vpravo kopule převážně španělského dalekohledu GranTeCan, který je od roku 2009 největším dalekohledem světa se samostatným zrcadlem.


Ribbon of Pink / Stuha růžové
Canon EOS 5D Mark III, Sigma 24–105 mm (46 mm), f13, ISO 250, ⅙ sec
© Pavel Gabzdyl